Všechno, co v životě děláte, je jednou poprvé. Poprvé si sami zavážete tkaničky, poprvé usednete bez pomoci na jízdní kolo a to samé se vztahuje i na pohyb na trampolínách.
Zapomeňte na akrobatické prvky
První nesmělé výskoky na pružné podložce vyžadují zvýšenou pozornost, bude chvíli trvat, než si na neobvyklý druh pohybu zvyknete. Není to totiž skákání jako v přírodě na trávníku mezi oblázky, především dbejte na mírně pokrčené nohy v kolenou. A rozhodně nezkoušejte žádné akrobatické prvky, které se vám zdají snadné při sledování v televizi. Ty se musí nejprve nacvičit ve speciálních trenažérech s molitanem vycpanou dopadovou plochou.
Rovněž si zapamatujte, že byste měli nářadí využívat pouze naboso. Obuv ani ponožky nebo punčochy na trampolínu v akci nepatří, mohou nebezpečně podkluzovat.
Děti by měly znát zásady vhodného chování na trampolíně
Děti to svádí využívat trampolínu nejen jako tělocvičné náčiní, ale jako prostředek ke kreativnímu hraní. Jistě si dovedete představit, co všechno dokážou vymyslet ve své bujné fantazii. Zároveň však nemohou předpokládat, co by se mohlo stát, kdyby…
Věnujte jim v tomto směru alespoň chvíli času, abyste je poučili o úskalích, která jim hrozí, jestliže se budou plazit pod trampolínou, kdy na ní někdo skáče, anebo se budou procházet po jejím vnějším nezajištěném okraji. Lékaři každý rok řeší případy těžkých vnitřních poranění břicha a páteře právě v této souvislosti.
Nevinné dětské duše to také svádí skotačit s kamarády. To je celkem běžný jev, kterému jen stěží zabráníte, přesto byste se o to měli alespoň pokusit. Nejvíce úrazů totiž vzniká při srážce, zvláště nebezpečné jsou otřesy mozku.
Jídlo, pití, žvýkačky, hračky, dokonce i drobné zvířectvo – to všechno si děcka berou na dopadovou plochu. Jestliže na ní jen sedí a jídlo konzumují v klidu, pak je vše v pořádku. Při skákání jim ovšem bude hrozit vdechnutí malých částic nebo zranění o některé hračky.