Ať už žijeme v bytě nebo v domě, chceme se doma cítit dobře. Často máme potíže najít nábytek, který by se nám líbil a hodil se k předmětům, které už doma máme. Tápeme v oblasti barev, materiálů i tvarů.
Někdy se stane, že se dokonce nemůžeme rozhodnout, který kus nábytku by se nám líbil víc – a tak je pak naše ložnice jako jedno velké vetešnictví. Naštěstí ale existuje řešení – sladit vše do jednoho stylu. V dnešním článku se zaměříme na takzvaný Scandinavian style.
IKEA
Světoznámá nábytkářská firma se jmenuje po svém zakladateli, Ingvaru Kampradovi. Ten ji založil prakticky z ničeho, když mu bylo sedmnáct let. Nejprve přeprodávala levné, drobné zboží – psací potřeby, dekorativní předměty a podobně. Postupně se vypracovala až na nadnárodní korporaci a její zakladatel se stal nejbohatším Evropanem (k roku 2009 podle časopisu Forbes).
Scandinavian style
No dobře, IKEU známe všichni. Ale jaké znaky vlastně ten skandinávský design má?
Jde především o bílé stěny, dřevěné podlahy a moderní, minimalistický nábytek. Design je inspirovaný významnými uměleckými směry dvacátého století, jako je Art Noveau, Art Deco či modernismus. Seveřané při dekorování interiéru dbají na jeho vysokou funkčnost. Snaží se pobyt uvnitř co nejvíce zpříjemnit i s ohledem na studené klima, které skandinávské obyvatele často drží doma.
Formování tohoto stylu začalo už ve čtyřicátých letech minulého století. Tvář podobnou té dnešní si ale směr našel až o celé desetiletí později. Ve Švédsku bylo rozhodnuto, že za vynikající design bude udílena Lunningova cena – někdy nazývána jako Nobelova cena skandinávského designu – a její předávání se konalo každoročně až do začátku sedmdesátých let. Příchod tohoto směru byl v jistém směru revoluce v tvorbě interiérů, jak se můžete podrobněji dočíst na bytovem-designu—scandinavian-styl/.
Scandinavian style úzce souvisí s fenoménem „Hygge“.
Hygge
Toto slovo se poslední dobou docela často objevovalo v médiích. Jde o pojem z norštiny a dánštiny a vyjadřuje pohodový přístup k životu. V tomto směru je důležité, najít si ve všem něco krásného. Je také těsně spjatý s myšlenkou příjemného bydlení a rodinné pohody.
Dnes je skandinávský styl interiérů rozšířený všude po světě. Možná že máte nábytek tohoto stylu doma, a ani jste neznali jeho příběh. Knihkupectví jsou plná knížek o Hygge – možná je to ideální nápad, jak si udělat po Vánocích radost.