· Starý dobrý heřmánek pravý – ať už máme nemilou chřipku, virózu, nebo jsme nachlazení, heřmánkový čaj je to první, po čem bychom měli sáhnout. Pomůže nám při zánětlivých onemocněních a střevních potížích. Působí jako analgetikum a proti křečím, tím pádem s ním můžeme předejít nadýmání. Využívá se při poruchách menstruačního cyklu. Podává se také dětem již od kojeneckého věku, tedy se může podávat také těhotným ženám. Při předávkování může způsobit nepříjemnosti a vyvolat alergickou reakci, je proto lepší, pít jen dle potřeby.
· Nejlepší přítelkyně meduňka lékařská – čaje z meduňky jsou velmi oblíbené především díky svým zklidňujícím účinkům. Působí příznivě na psychiku a odstraňuje stres. Obvykle se podává na noc, protože usnadňuje spánek i jeho průběh. Kromě psychiky zlepšuje trávení a můžeme ji podávat i jako prevenci.
· Šalvěj lékařská – šalvějový čaj je známý pro jeho antibakteriální účinky, tedy se využívá nejvíce při zánětlivých a streptokokových onemocněních. Můžeme využívat jako prevenci proti průjmům nebo pocení. Ovšem ve velmi vysokých dávkách může být nebezpečná, a to v podobě poškození jater. Nedoporučuje se podávat s alkoholem v krvi (kombinace může být toxická).
· Třezalka tečkovaná – třezalkový čaj je obvykle podáván při léčbě deprese a úzkostných stavů. Má sedativní a analgetické účinky. Působí příznivě na činnost mozku, spánek a pomáhá při léčbě schizofrenie.
· Šípkový čaj – připravuje se z dužniny rostliny a je nám velmi užitečný převážně díky jeho podílu vápníku a vitamínu C. Uzdravuje ledviny, a snižuje horečku. Podává se při onemocnění dásní.
· Mateřídouška vejčitá – vyvolává uvolnění průdušek při kašli nebo zánětu průdušek a usnadňuje vykašlávání. Příznivě působí na nervový systém a spánek.
· Čaj mátový – máta peprná působí protizánětlivě, odstraňuje křeče a vyvolává vylučování trávicích šťáv. Má znecitlivující účinky a opět můžeme podávat při nespavosti nebo stresu – působí blahodárně na psychiku.